Vali Erin Telabyad Yerel Meclisi’nde Konuştu

Barış Pınarı Harekatı Kapsamında 4 bin 733 Kişiye Psikososyal Destek
24 Ekim 2019
Resulayn Temiz İçme Suyuna Kavuştu
1 Kasım 2019

Vali Erin Telabyad Yerel Meclisi’nde Konuştu

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Barış Pınarı Harekatı kapsamında terör örgütü YPG/PKK’dan temizlenen ve yaşamın normale döndüğü Tel Abyad’da yerel meclis kuruluş törenine katıldı.


Hafta sonu Akçakale ilçesinin karşısında yer alan Suriye’nin Tel Abyad ilçesine giden Vali Erin, Suriye Geçici Hükümeti’ni temsil eden Telabyad Yerel Meclisini ziyaret etti. Türk Silahlı Kuvvetleri ve Suriye Milli Ordusunun birlikte verdiği mücadele sonucunda Tel Abyad ve Suriye için önemli bir gün yaşandığını belirten Vali Erin, bu mücadelenin meyvelerinin alınmaya başladığını söyledi.


Tel Abyad’ın sıkıntılarını geride bırakmayı arzuladıklarını ifade eden Vali Erin, Tel Abyad ve Resulayn’da imar ve mahalli hizmetlerin yerine getirilmesi için çalışmaların hızla sürdürüleceğini, buraların daha yaşanabilir hale gelmesi için destek sağlayacaklarını dile getirdi. Vali Erin, yapılacak çalışmaları temsil kabiliyeti çok güçlü olan Tel Abyad Yerel Meclisi’nin yürüteceğini, Türkiye Cumhuriyeti’nin de yıllardır terörün pençesinde olan, acılar yaşayan halkın huzura ve güvene kavuşması için teknik ve danışmanlık anlamında destek olacağını ifade etti.


Tel Abyad Yerel Meclis üyeleri seçiminin ardından düzenlenen törende konuşan Suriye Geçici Hükümeti Başbakanı Abdurrahman Mustafa da, süper güç diye nitelendirilen bazı devletlerin desteğini alan terör örgütlerinin Tel Abyad’da hakimiyet kurmaya çalıştığını ancak TSK ve Türk hükümetinin fedakarlıklarıyla teröristlerin planlarının tarihin çöplüğüne gönderildiğini söyledi.


Tel Abyad gibi Suriye’nin tüm topraklarında halkın kendi yönetimini demokratik bir şekilde belirlemesini arzuladıklarını ifade eden Mustafa, kent halkı içerisinden 23 üyeli Tel Abyad meclisinin seçildiğini vurguladı.
Yerel Mecliste, tüm etnik din gruplarının gözetilerek temsiliyetin oluşturulduğunu anlatan Mustafa, “İnşallah bundan sonra Tel Abyad’ı örnek ve pilot şehir haline getireceğiz. Batılı ülkeler her zaman Fırat’ın doğusunda teröristlerin hakimiyetinde istikrar var diyorlardı ama biz o istikrarın silah gücüyle sağlandığını biliyorduk. Biz bu istikrarı kentin inşasını demokratik şekilde sağlayacağız. Bunu hem rejime hem de tüm dünyaya göstereceğiz” diye konuştu.


Mustafa, Suriye Milli Ordusu’nun gelinen süreçte çok ciddi çabasının olduğuna işaret ederek, son teröristi temizleyene kadar çalışıp şehitlerin kanını yerde bırakmayacaklarını kaydetti.


Törenden sonra hayatın normale döndüğü Tel Abyad’da esnaf ve vatandaşları ziyaret eden Vali Erin, Suriyeli vatandaşların büyük ilgisiyle karşılandı. Tel Abyad Yerel Meclisi üyeleriyle birlikte çarşı pazarı ziyaret eden Vali Erin, Suriyeli çocuklara da oyuncak dağıtarak sevindirdi.