Barış Pınarında Üniversite Sınavı Yapıldı

Barış Pınarı Bölgesine İnsani Yardımlar Devam Ediyor
7 Şubat 2020
Barış Pınarı Bölgesinden Dünyaya İnsanlık Dersi
14 Şubat 2020

Barış Pınarında Üniversite Sınavı Yapıldı

Barış Pınarı Harekatı ile Türkiye’nin kontrolüne geçen Telabyad ve Resulayn’da, lise mezunlarının üniversite eğitimine geçişleri için sınav yapıldı.


Telabyad’da ise mezunu 81 öğrencinin katıldığı, Harran Üniversitesi Yabancı Uyruklu Öğrenci Sınavı (HRÜYÖS) – 1, Telabyad Lisesinde gerçekleştirildi. Sınav öncesi güvenlik önlemlerinin alındığı okul çevresinde, öğrenciler tek tek kimlik kontrolünden geçirilip, aramaları yapıldıktan sonra sınava girecekleri salonlara alındılar.


Yabancı uyruklu öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelerde önlisans ve lisans seviyesindeki programlara yerleştirilmesi için Türkçe, İngilizce ve Arapça dillerinde eş zamanlı olarak yapılan sınav; Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Osmanbey Kampüsünde, İstanbul, Ankara, Gaziantep, Kahramanmaraş, Mersin ve Hatay illeri ile yurt dışında Azerbaycan Bakü, Suriye Telabyad ve Resulayn’da gerçekleştirildi.


Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından yerleştirilmeye hak kazanan öğrenciler, aldıkları puan sıralamasına göre ve tercihleri doğrultusunda yabancı uyruklu öğrenci kontenjanından yararlanarak Türkiye’de bulunan çok sayıda üniversiteye kayıt yapma hakkı kazanacak.